Wózki jezdniowe podnośnikowe, potocznie zwane wózkami widłowymi, to sprzęt niezbędny w dzisiejszym przemyśle. To właśnie dzięki nim możliwe jest sprawne, szybki i bezpieczne transportowanie palet i innych dużych ładunków. Jednak by móc pracować jako operator wózka widłowego, potrzebne są stosowne uprawnienia.

Chcąc podjąć pracę jako operator wózka widłowego przy transporcie czy też składowaniu towarów w magazynie, czy centrum logistycznym konieczne jest posiadanie uprawnień na wózki widłowe. Konieczność ich posiadania wprowadzono stosunkowo niedawno. Związane jest to z faktem, iż wózki widłowe obecnie produkowane to dość zaawansowane techniczne maszyny, które pozwalają operować ciężkimi ładunkami na dużych wysokościach. Osoba bez stosownych uprawnień zwiększa ryzyko groźnych wypadków w magazynie czy fabryce.

Wózki widłowe – dlaczego trzeba mieć na nie uprawnienia

Może zacznijmy od tego, że pracownik, który ma uprawnienia na wózki widłowe , automatycznie poodnosi swoją wartość na rynku pracy, a także swoje kwalifikacje. Umożliwia mu to zatem znalezienie pracy w wielu gałęziach przemysłu, gdzie operatorzy wózków widłowych są niezbędnymi pracownikami. Trzeba również zaznaczyć, że skala wykorzystania wózków jezdniowych jednoosiowych dynamicznie rośnie, dlatego osoby posiadające uprawnienia na nie powinny narzekać na brak ofert pracy. Poza tym wykwalifikowany operator wózka widłowego może liczyć na większe uposażenie.

Trzeba również mieć świadomość, co grozi w przypadku, gdy siadamy na wózku widłowym bez odpowiednich uprawnień, bo to nie tylko ryzyko spowodowania wypadku, ale również narażenie siebie na sankcje karne.

Warto wspomnieć jak długo są ważne takie uprawnienia. Otóż to nie są uprawnienia, które otrzymujemy raz na całe życie. No nie i koniec. Uprawnienia na wózki widłowe są terminowe i wydaje się je na okres od 5 do 10 lat. Wcześniej owszem, wydawane były bezterminowo, jednak zasady te zmieniła ustawa o dozorze technicznym. Jednak nie ma co się martwić! Uprawnienia te jest bardzo łatwo przedłużyć. Wystarczy przed końcem terminu ich ważności złożyć stosowne oświadczenie do Urzędu Dozoru technicznego (UDT). W tym oświadczeniu musi się koniecznie znaleźć informacja, która będzie poświadczała, że dana osoba w ciągu ostatnich 5 lat przez co najmniej 3 lata aktywnie korzystała z wózków widłowych. Nie trzeba zatem ponownie podchodzić do egzaminu, a przedłużenie uprawnień jest bezpłatne. Otrzymany certyfikat jest ważny na terenie całego kraju, często również honorują go zagraniczni pracodawcy.

Jeśli jeszcze nie posiadasz uprawnień na wózki widłowe, a chcesz je mieć, nie czekaj tylko, zapisz się na kurs na wózki widłowe https://www.szkolenia-osjakow.pl/wozki-widlowe i ciesz się nowym uprawnieniem.

Popularne tagi : uprawnienia na wózki widłowe UDT , szkolenia UDT , kursy UDT

Zadzwoń:

Zobacz stronę:
https://www.szkolenia-osjakow.pl/kontakt
uprawnienia na wózki widłowe

Dojazd: