Gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej w domach jednorodzinnych czy też wielorodzinnych, a nawet w budynkach użyteczności publicznej to ekologiczna, a także ekonomiczna inwestycja na lata. Pomimo tego, że deszczówka w przeciwieństwie do wody pitnej nie jest stale do dyspozycji, to jednak ilość opadów jest wystarczająca.
Woda deszczowa jest wodą miękką, więc doskonale nadaje się do wykorzystywania w pralkach. Dzięki niej spokojnie możemy zredukować zużycie proszku nawet o połowę. Unikamy również wytrącania się w pralce kamienia. Natomiast wykorzystując deszczówkę do mycia aut, różnych prac porządkowych, spłukiwania toalet zlikwidujemy przede wszystkim problem osadów z kamienia. Deszczówka zapewnia przede wszystkim rozwój roślin tych w ogrodzie, jak i domowych, ponieważ jest dla nich znacznie zdrowsza.

Skąd czerpać wodę deszczową

Proste – wodę deszczową możemy przechwytywać z dachów, balkonów czy tarasów. Oczywiście jakość pozyskanej deszczówki zależy między innymi od podłoża, z jakiego spływa. Najlepsze do zbierania deszczówki są strome dachy, szczególnie kiedy są pokryte dachówką lub łupkiem, ponieważ gromadzi się na nich najmniej zanieczyszczeń. Przy płaskich dachach problem stanowią gromadzące się na nich liście, brud, wilgoć. Zielone dachy lub pokryte strzechą niestety nie nadają się do przechwytywania wody deszczowej, ponieważ około 70% wody deszczowej jest wchłaniana lub po prostu odparowuje. Z kolei przy dachach bitumicznych woda niestety może ulec zabarwieniu i tu nie zaleca się wykorzystywania jej do prania. Natomiast w przypadku nowych pokryć z blachy możliwa jest zbyt duża zawartość metali, a to z kolei wyklucza użycie takiej wody w ogrodzie i pralce. Oczywiście trzeba pamiętać o jeszcze jednym pokryciu dachowym, który całkowicie wyklucza użycie wody po nim spływającej, a mianowicie – azbest. I na koniec chyba najważniejsze – rynny. Powinny być odpowiednio zadbane, gdyż to właśnie przez nie woda deszczowa dostaje się do zbiorników.

A w czym magazynować zebraną wodę? Można do tego wykorzystać wiele rzeczy, beczki plastikowe, mauzery czy przystosowany do tego celu zbiornik na deszczówkę kingspan.

Popularne tagi: kingspan zbiorniki na wodę zbiorniki jfc , kingspan zbiorniki na deszczówkę , zbiorniki Kingspan