Wydawać by się mogło, że najmodniejsze dzisiaj są zawody przyszłości, a jednak zapotrzebowanie na fachowców wciąż jest ogromne. Śmiało można powiedzieć, że zawód elektryka cieszy się nadal dużym powodzeniem i to nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jakie kroki trzeba podjąć, by zostać elektrykiem? Jakie umiejętności należy posiadać, by wybić się w tym zawodzie? Podpowiadamy.

Elektryk – zawód wciąż żywy

No cóż, można pokusić się o stwierdzenie, że be udziału elektryka nie da się odtworzyć sieci pomieszczeń, które przeznaczone będą na biura, czy nawet wybudować domu. To on sprawdza poprawność połączeń, wykonuje oraz zatwierdza pomiary instalacji. Sprawdza również, czy instalacja elektryczna jest zaprojektowana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Trzeba przyznać, że elektryk to trudny zawód, ale do wyuczenia, chociaż nie każdy się do niego nadaje.

A co trzeba zrobić, by nim zostać?

Bycie elektrykiem nie należy do monotonnych zajęć. Zajmuje się on nie tylko kontrolami instalacji, ale również je montuje, a także konserwuje, a aby zostać elektrykiem, trzeba mieć odpowiednią wiedzę i przede wszystkim uprawienia. Wszystko to po to, ponieważ złe podłączenie instalacji może przyczynić się do utraty zdrowia i życia wielu osób. Dlatego jest to zawód, który niesie za sobą ogromną odpowiedzialność. W pracy elektryka najważniejsze są doświadczenie i umiejętność przewidywania. Pomimo że jest to kierunek techniczny, nie ma wątpliwości, że potrzeba tutaj wyobraźni oraz niestandardowego myślenia.

A jakie etapy należy przejść, by zostać elektrykiem?

Przede wszystkim należy podjąć decyzję, że chce się nim zostać. Potem ukończyć szkołę zawodową lub technikum, a aby jeszcze podnieść swoje kwalifikacje, ukończyć szkołę wyższą, co oprócz kwalifikacji podniesie zarobki na wyższe oraz zwiększy szanse na awans.

I tutaj może nasunąć się pytanie – czy samouk może zostać elektrykiem? Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że tak! Wymaga to jednak dużo samodyscypliny i zaparcia. Nie jest to łatwa droga, ponieważ ciężej się uczyć samemu technicznych rzeczy bez odpowiedniego wsparcia. Tutaj nie liczy się tylko wiedza książkowa, ale przede wszystkim wiedza przekazana przez fachowców pracujących w tym zawodzie.

Warto również zapisać się na kurs na elektryka, a potem zdać egzamin państwowy.

 

 

 

Popularne tagi: kurs elektryk , kursy elektryczne , uprawnienia elektryczne , szkolenia elektryczne