Na początku należy zaznaczyć, że kostka brukowa jest bardzo prosta w pielęgnacji, pod warunkiem, że uda nam się uniknąć plam. W przeciwnym razie musimy działać bardzo szybko i stosować dobre, sprawdzone środki, a w ostateczności zgłosić się do specjalistów od czyszczenia kostki brukowej. Czym należy czyścić kostkę brukową, by wyglądała ciągle jak nowa? Tłumaczymy!

Kostkę brukową możemy znaleźć niemal na większości polskich posesji. Kiedyś wybierana była przede wszystkim ze względów praktycznych i funkcjonalnych, jednak dziś doceniamy jej estetykę. Nawierzchnia z kostki brukowej może służyć nam przez lata, zdobiąc otoczenie naszego domu i podwórka, jednak pod warunkiem, że będziemy o nią należycie dbać. Dlatego warto pamiętać o jej systematycznym czyszczeniu oraz doraźnych pracach, polegających w dużej mierze na usuwaniu plam.

Czyszczenie kostki brukowej Piotrków trybunalski – jak to zrobić

To, czym i jak należy umyć kostkę brukową, uzależnione jest przede wszystkim od jej zabezpieczenia oraz rodzaju plam.

Producenci kostki brukowej oferują w dużej mierze bruk fabrycznie impregnowany, czyli zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jeśli jednak wybraliśmy kostkę bez impregnacji, powinniśmy go zastosować samodzielnie zaraz po ułożeniu bruku, by maksymalnie wzmocnić podłoże oraz zwiększyć jego odporność na zabrudzenia. Dzięki impregnacji dokładne wyczyszczenie kostki brukowej jest proste. W przypadku niewielkich zabrudzeń i osadów do jej umycia wystarczy woda z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń, a także szorstka szczotka do czyszczenia zagłębień i zakamarków.

Jednak jeśli nie myliśmy naszej kostki od kilku sezonów, z pomocą przyjdzie ciśnieniowa myjka. W łatwy sposób pod silnym strumieniem wody pod ciśnieniem pozbędziemy się zabrudzeń i zacieków i to bez konieczności szorowania. Możemy również zdecydować się na zatrudnienie specjalnej firmy, która czyszczenie kostki brukowej Piotrków Trybunalski wykona za nas.

Niestety, czyszczenie kostki brukowej niezaimpregnowanej to niestety inna bajka. Bak warstwy ochronnej sprawia, że nawierzchnia jest narażona na wnikanie plam i zabrudzeń. W takiej kostce zanieczyszczenia wnikają w głąb struktury materiału i niestety, ale mycie jest wtedy utrudnione. W takiej sytuacji sama woda pod ciśnieniem z płynem nie pomoże. W takiej sytuacji musimy sięgnąć po specjalny środek do czyszczenia bruku, który głęboko wnika w jego pory, wymywając z niego zabrudzenia, ale jednocześnie nie niszcząc go. Takie preparaty odświeżają nawierzchnię i podkreślają jego kolor, ale nie pozostawiają żadnej powłoki ani jej nie nabłyszczają. Czyszczenie takimi preparatami różni się w zależności od produktu i producenta. I tak raz wystarczy myjka ciśnieniowa, a innym razem konieczne będzie użycie szczotki i czyszczenie ręczne.

 

Popularne tagi: mycie kostki brukowej Piotrków Trybunalski , pranie tapicerki Piotrków Trybunalski , ozonowanie Piotrków Trybunalski , czyszczenie elewacji Łódź