Wózki jezdniowe podnośnikowe, potocznie zwane wózkami widłowymi, to sprzęt, który jest niezbędny w przemyśle. To dzięki nim w łatwy, szybki i sprawny, a przede wszystkim bezpieczny sposób przetransportuje się palety oraz inne ładunki. Jednak by móc pracować jako jego operator potrzebne są uprawnienia na wózki widłowe. Te uprawnienia będą potrzebne do podjęcia pracy jako operator przy transporcie i składowaniu w magazynie, porcie, a także centrum logistycznym. Konieczność posiadania uprawnień na wózki widłowe wprowadzono niedawno, a związane to było z faktem, że wózki widłowe to maszyny bardzo zaawansowane techniczne, które pozwalają operować ciężkimi materiałami na różnych wysokościach, a osoba bez odpowiednich uprawnień i umiejętności zwiększa ryzyko wypadków.

Uprawnienia na wózki widłowe — dlaczego warto je mieć

Zacznijmy od tego, że posiadanie takich uprawnień podnosi kwalifikacje i zwiększa wartość Ciebie jako pracownika. Umożliwia także podjęcie pracy w wielu gałęziach przemysłu, gdzie operatorzy z uprawnieniami na wózki widłowe są niezbędni. Samo wykorzystanie wózków widłowych stale rośnie, dzięki czemu osoby z uprawnieniami nie powinny narzekać na brak pracy. Poza tym wykwalifikowany operator widlaka może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Dzięki wymogowi posiadania uprawnień ograniczona jest liczba operatorów wyłącznie do osób kompetentnych.

Trzeba mieć również świadomość, że prowadzenie wózka widłowego bez uprawnień grozi ryzykiem spowodowania wypadku, a także sankcjami karnymi.

A jak długo ważne są uprawnienia na wózki widłowe? Niestety nie są to uprawnienia bezterminowe. Wydawane są na określony czas i jest to od 5 do 10 lat. Wcześniej owszem były wydawane bezterminowo, jednak nowa ustawa o dozorze technicznym zmieniła tę zasadę. Jednak nie ma tego złego, uprawnienia na wózki widłowe łatwo przedłużyć. W momencie zbliżania się terminu ważności wystarczy złożyć do UDT stosowne oświadczenie, w którym musi znaleźć się informacja, że dana osoba aktywnie korzystała z wózków widłowych co najmniej 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat. Do egzaminu nie trzeba przystępować ponownie, a przedłużenie jest bezpłatne. Taki certyfikat ważny jest w całej Polsce, a zdarza się, że honorują go również pracodawcy zagraniczni.

więcej informacji znajdziesz tutaj https://www.szkolenia-osjakow.pl/wozki-widlowe

 

Zadzwoń:

Zobacz stronę:
https://www.szkolenia-osjakow.pl/kontakt
uprawnienia na wózki widłowe

Dojazd: